Dijipo

Ücretsiz E-Ticaret Sitesi ve Mobil Uygulama

Ücretsiz E-Ticaret Sitesi ve Mobil Uygulamanızı Hemen Hazırlayalım!

0850 303 62 63              &                

Pazarlama Araçları 

Her işletmenin başarısı büyük ölçüde müşterilerini çekme ve elde tutma becerisine bağlıdır. Ancak bunu yapmak veri toplama, kampanya yönetimi ve pazar analizi gibi bir dizi sürecin kullanılmasını gerektirir. İşte pazarlama yazılımının devreye girdiği yer burasıdır.

Peki pazarlama yazılımı nedir ve tam olarak neyi ifade eder? Pazarlama yazılımını şu şekilde tanımlayabiliriz;

“İşletmelerin hedef pazarlarına girme, kampanya yürütme ve potansiyel müşterileri yatırım getirisine dönüştürme yöntemlerini optimize etmek için tasarlanmış sistemler bütünüdür.”

Her büyüklükteki şirket için ideal olan bu teknoloji, sıradan görevleri ortadan kaldırmak ve kaynaklarınızı en üst düzeye çıkarmak için kullanışlıdır. Pazarlama yazılımının maliyeti yüksek olsa da erişim alanını genişletmek ve işlerinin diğer yönlerine daha fazla odaklanmak isteyenler için değerli bir yatırımdır. Bu tür yazılımlar manuel pazarlama tekniklerine harcadığınız zamanı ve çabayı azaltmakla kalmaz; aynı zamanda işletmeniz büyüdükçe daha fazla kar elde etmenize de yardımcı olabilir.

Yıllar geçtikçe, pazarlama yazılımı kullanımının etkinliğini izlemek için birçok anket ve çalışma yapılmıştır. Bu araştırmaların birinde şirketlerin %54’ünün pazarlama yazılımı sayesinde kampanyalarında iyileşme yaşadığı, %37’sinin ise satışlarındaki artışı bu teknolojiye bağladığı belirtilmiştir. Bir başka araştırmada ise pazarlama otomasyonu kullanan şirketlerin %80’inin potansiyel müşteri sayısında artış olduğunu ve %77’sinin artan sayıda dönüşüm yaşandığını göstermiştir.

Pazarlama Yazılımı Faydaları

Pazarlama kampanyanızı daha iyi yönetmenin, kaynaklarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın veya müşteri genişletme sürecinizi iyileştirmenin yollarını arıyorsanız, iyi bir pazarlama yazılımına sahip olmak, operasyonlarınızı iyileştirmenin harika bir yoludur. Pazarlama yazılımının bazı avantajları şunlardır: 

 • Zaman Kazandırır: Müşterilerinizin bilgilerini derlemek, potansiyel müşterilerinize e-posta göndermek ve içeriğin yayınlanmasını planlamak gibi görevler zaman alıcı olabilir. Tüm bu süreçler dikkatinizi ve zamanını alır ve daha önemli sorunlar ile baş etmek için performansınızı düşürebilir. Ancak içerik pazarlama sistemlerini, kaynak optimizasyon programlarını ve diğer pazarlama yazılımlarını kullanırsanız her şeyi manuel olarak halletmenin zorluğunu yaşamazsınız. Böylece personelinize daha önemli sorumluluklar devredebilirsiniz.
 • Pazarlama Sürecini Kolaylaştırır: Pazarlama kampanyaları, hedef kitlenizle iletişim kurmak için birden fazla kanalın eş zamanlı kullanımını gerektirir. Pazarlama yazılımı çözümleri, çeşitli programları tek ve yönetimi kolay bir platformda koordine etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu, kampanyanızı sorunsuz bir şekilde yürütmek için artık sistemden sisteme atlamanıza gerek olmadığı anlamına gelir.
 • Hesap Verebilirliği Artırır: Potansiyel müşteri dönüşümlerini ve pazarlama kampanyalarını izleme veya analiz etme söz konusu olduğunda hesap verebilirlik önemli bir rol oynar. Pazarlama yazılımının kullanımıyla insan hatası riskini ortadan kaldırabilir ve ihtiyacınız olan tüm istatistikleri bir bakışta aldığınızdan emin olabilirsiniz.
 • Müşteri Yönetimini Kolaylaştırır: Satış sürecinin her aşamasında potansiyel müşterilerle ilişkiler geliştirmek, işletmenizin gelişmesine yardımcı olmak açısından çok önemlidir. Ancak bu, potansiyel müşterileri ürünleri satın almaya ikna etmek veya bunları tekliflerinizde yayınlamak kadar basit değildir. Müşterileri çekmek ve elde tutmak, hizmetlerinize en çok ihtiyaç duyacak kişileri belirlemeniz, endişelerini dinlemeniz ve sizinle her iletişime geçtiklerinde onlara zamanında yanıt vermeniz gereken kapsamlı süreçlerdir. Bir CRM yazılımı veya potansiyel müşteri yetiştirme sistemi kullanarak, e-posta kampanyalarını zahmetsizce planlayabilir, potansiyel müşterilere anında yanıt verebilirsiniz.

Pazarlama Yazılım Araçları Nelerdir?

Günümüzde birçok farklı ihtiyaca yönelik bir dizi yazılım bulunmaktadır. İşte şirketlerin kullanabileceği bazı popüler çevrimiçi pazarlama yazılım programları:

 • Google Ads: Google’ın reklamcılık platformu, reklam verenlere arama sonuçları sayfalarında, YouTube’da, Gmail’de ve diğer Google ağlarında reklam verme imkanı sunar.
 • Facebook Business Manager: Facebook reklamlarını yönetmek için kullanılan bir platform. Instagram reklamlarını da içerebilir.
 • MailChimp: E-posta pazarlama kampanyalarını yönetmek ve otomasyon oluşturmak için kullanılan bir e-posta pazarlama platformudur.
 • HubSpot: İçerik yönetimi, e-posta pazarlama, SEO optimizasyonu ve diğer pazarlama otomasyon araçları sunan bir pazarlama otomasyon platformudur.
 • SEMrush: SEO ve reklam stratejilerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Anahtar kelime araştırması, rekabet analizi ve daha fazlasını sağlar.
 • Hootsuite: Sosyal medya hesaplarınızı yönetmek ve içerik planlamak için kullanabileceğiniz bir sosyal medya yönetim platformudur.
 • Moz: SEO araçları ve analizleri sunan bir yazılımdır. Anahtar kelime izleme, site denetimi ve bağlantı profil analizi gibi özellikleri içerir.
 • Salesforce Marketing Cloud: Büyük ölçekli işletmeler için özelleştirilmiş pazarlama otomasyonu ve CRM çözümleri sunan bir platformudur.
 • Buffer: Sosyal medya yayınlarını planlamak ve takip etmek için kullanabileceğiniz bir araçtır.
 • Ahrefs: SEO odaklı bir yazılım olan Ahrefs, rakip analizi, bağlantı profil izleme ve anahtar kelime araştırması için kullanılır.
 • Sprout Social: Sosyal medya yönetimi ve analitiği için kullanılan bir araçtır. İçerik planlama ve izleme özellikleri sunar.
 • Marketing Creatio: Farklı müşteri yolculuklarındaki potansiyel müşterileri yönetmenize yardımcı olan çok kanallı bir pazarlama CRM’sidir. Kanallarınız genelinde iletişimi kolaylaştırabilirsiniz.

Bu listede günümüzde en çok kullanılan bazı pazarlama yazılımları araçlarını görebilirsiniz. Elbette pazarlama yazılım araçları sadece bu listede yer verdiklerimizle sınırlı kalmayacaktır. Zira online pazarlama araçları ve yazılım programları her gün gelişmektedir. 

Peki işletmeniz için en iyisi hangileridir? Bunu anlamak için ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun yazılımları seçmelisiniz. Bunu anlamak için de araştırma yapmanızı ve deneme sürümlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir Pazarlama Yazılımı Olarak E Posta Pazarlama

Pazarlama yazılımlarının amacı pazarlamacıların işlerini daha basit ve hızlı hale getirmektir. Yıllar geçtikçe pazarlama yazılım sistemleri, modern iş ve iletişim trendlerine ayak uyduracak şekilde gelişmiştir. İşletmenizin ihtiyaçlarına uyacak şekilde kullanabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz kapsamlı özelliklerden oluşurlar. Bu konuda yardımcı olacak en önemli yazılımlardan biri e posta pazarlamadır.

E posta pazarlama, hızlı ve uygun maliyetli e-posta gönderme, marka bilinirliğini artırmanın ve müşterilerle iletişim halinde kalmanın en iyi yollarından biridir. Ancak verimliliğini ve ölçülebilirliğini artırmak, özellikle ilgilenmeniz gereken çok sayıda potansiyel müşteri ve müşteriniz olduğunda, biraz zor olabilir. Bir e-posta pazarlama yazılımı uygulayarak, e-postaları manuel olarak sıralamak ve göndermek zorunda kalmanın zorluğunu ortadan kaldırır. Böylece müşterilerinizin ilgisini çekecek hedefe yönelik mesajlar üretmeye daha fazla odaklanabilirsiniz. Çok sayıda program, potansiyel müşterilerinizi demografik özelliklere ve ilgi alanlarına göre kategorilere ayıran araçlara da sahiptir. Böylece e-posta pazarlama kampanyanızda belirli gruplara nispeten kolaylıkla öncelik verebilirsiniz.

E posta pazarlama yazılımının sunduğu gerçek zamanlı uyarılar sayesinde siz ve satış temsilcileriniz potansiyel müşterilerle daha hızlı etkileşime geçebilir ve mevcut müşterilerinize anında yardım sağlayabilirsiniz.